Kanser de Obezite Riski

Gündem kategorisindeki Kanser de Obezite Riski konusu
Kanser de Obezite Riski
Bugüne kadar herkesin kanser riskini arttıran sebeplerin en başında nikotin yani sigara içmenin geldiği düşünülüyordu. Yapılan araştırmalar ise kanser de obezite riskini ortaya koydu. Obezite tümörlerin nüksetmesinde riski 90 oranında arttırdı.

Resim

Aşırı yemek ve egzersiz yapmamak, kanserin başlangıcında en önemli etken sayılıyor. Nikotin tüketiminin önüne geçen obezite, uzmanlar tarafından egzersiz ve sağlıklı beslenmenin her hastalığın tedavisinde önemli olduğunu vurgulanıyor. Aşırı kilolu bireylerde özellikle kadınlarda obezitenin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Uzmanlar, gereğinden fazla yemek yemek, çok az egzersiz yapmak sonuçta da obez olmak, kanserin başlangıcında ve ilerlemesinde nikotin tüketiminden bile daha büyük etkiye sahip. Aşırı kilolu kadınlarda kanser gelişme olasılığı yüzde 90 oranında artmış durumda ki bu da çok yüksek bir oran şeklinde konuşuyor.


Gelişme riskinin tek bir nedene bağlanmadığı tümör, kasner riskinin artmasında en önemli faktörlerin başına sağlıksız beslenmeyi getirdi. Sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan birçok hastalık, değişip evrilerek kansere dönebiliyor.

Resim

Kanserden korunmak için uzmanlar yapılması gerekenleri şu şekilde sıralıyor;
-Aşırı kilolu olmaktan kaçının. Bel çevresi ölçümünün kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm altında olması gerektiğini unutmayın.
-Sigara içmeyin! Sigara içiyorsanız, bu duruma mümkün olan en kısa zamanda son verin. Bunu yapamıyorsanız, en azından sigara içmeyenlerin varlığında sigara içmeyin.
-Mutlaka düzenli egzersiz yapın. Günde yarım saat yürüyüş yapmanız bile sizin için koruyucu olacaktır.
-Daha fazla sebze ve meyve yiyin.
-Alkol içiyorsanız tüketimi sınırlayın. En güzeli hiç kullanmamaktır. Bunu yapamıyorsanız erkekler iki kadeh, kadınlar ise günde sadece bir kadehten fazla içmemelidir.
- Çok yoğun güneş ışığından kaçının. Özellikle çocuklar ve ergenler güneş korumasına dikkat etmelidir. Güneş yanığına eğilimli olanlar, yaşamları boyunca güneşe dikkat etmelidir.
Kansere neden olabilecek kimyasal maddelerle ilgili güvenlik talimatlarını izleyin. Radyasyondan korunma tavsiyelerini takip edin.
- Meme kanserinin erken tespiti için 50 yaş üstü kadınlar, mamografi taramasına katılmalıdır.
-Erkekler ve kadınlar kolorektal kanserin erken tespiti için alınacak önlemlere katılmalıdırKullanıcı Yorumları

Kanser de Obezite Riski konusu hakkında yorumlar..

Lütfen konu hakkında yorum bırakabilirmisiniz ?


© 2016 - 2019 E-zayıflama - Tüm Hakları Saklıdır. İçerik Problemleri İçin Lütfen İletişim Sayfasından İletişim Yollarını Deneyiniz.
E-Zayıflama ; CC Holding İştirakidir.